Elkészül őszre a közoktatás koncepciója?
A tárcaközi egyeztetés vége, hogy az oktatási minisztérium a közeljövőben a közoktatás kiemelten fontos pontjaival külön is foglalkozni akar. Szakemberek viszont új koncepciót szeretnének, alappillérekkel, vízióval, konkrétumokkal.
A civil szféra szeretné például, ha valaki konkrétan kézbe venné a pedagógus életpálya-modellt. A Mikolaj-féle kreditrendszer megszületett, de azóta is egy helyben topog. Jana Žitòanská képviselő szerint nem világos, az adott szabályok szerint miként is lehet a pedagógus munkáját értékelni.
Mások viszont azt hiányolják, hogy a kisiskolák sorsának tisztázása is elodázódik. Többen, többször is felvetették, hogy ezeket fel kellene számolni, térségi központokba integrálva, de a feltételek megteremtéséhez egyik kormány sem lát hozzá. „Természetes” kimúlásra akarja őket ítélni? A kérdésre a koncepció nem ad választ.
Párhuzamosan: sok kisiskola – s nem csupán a nemzetiségileg vegyes területeken! – jól működik, az önkormányzatnak eszében sincs megszüntetni. Még ha anyagi nehézségekkel küzd is, az oktató-nevelő munka kiváló benne, a gyerekek is jól érzik magukat. Varázstáblákra, számítógépes rendszerekre, nyelvi laborokra ugyan kevés pénzük van, de tudásban, teljesítményben a tanulók nem maradnak el kortársaiktól. Õk nem szeretnének beköltözni egy más település nagyobb intézményébe.
Hogy őszre a „regionális oktatás koncepciója” – az egyeztetések eredményeinek beépítésével – elkészül-e új változatában, egyelőre nem dőlt el, mert a kormánypártokon belül is viták folynak róla.