2011. december 1., 08:24

Elhunyt Zdenek Miler, a Kisvakond atyja

PRÁGA. Kilencven éves korában szerdán elhunyt Zdenek Miler cseh rajzfilmkészítő és rendező, a világhírnévre szert tett csehszlovák rajzfilmfigura, a Kisvakond atyja, megalkotója - közölték szerdán este Prágában.

Zdenek Miler szinte egész életét a Kisvakond történeteinek szentelte - hetven rajzfilmjéből hatvanhatnak a hőse a Kisvakond. Miler könyvillusztrátorként is ismert, sajátos rajzai több mint negyven gyerekkönyvben találhatók meg. Az általa illusztrált könyvekből együttesen több mint ötmillió példányt adtak el.

Kisvakond egy kitalált szereplő, egy rajzfilmfigura. Megalkotója Zdenek Miler, a Barrandov stúdió egyik munkatársaként 33 évesen, 1954 őszén kapta a feladatot, hogy tervezzen meg oktató és nevelő célzatú filmeket gyermekek számára. Az elképzelhető kérdések között felsorolták a textilipart és a ruhagyártást. Miler nem akart szokványos propagandafilmet készíteni. Véleménye szerint jobb megoldás, hogy ha egy szerethető karakter kalandjai során ismerik meg a gyerekek a gyártási folyamatokat. Komolyan megküzdött a feladattal, alkotói válságából egy mára legendássá vált botlás segítette ki. Miler egy alkonyi séta alkalmával megbotlott egy vakondtúrásban – így született meg Kisvakond ötlete.

Kisvakond 1956-ban indult útjára, a helyes főhős sok keleteurópai országban hamar óriási népszerűségre tett szert, de Németországban, Ausztriában és Kínában is. A máig legismertebb első darabot „A vakond nadrágja” címmel a Velencei Filmfesztiválon mutatták be, ahol első díjjal jutalmazták. Ezt további 65 epizód követte.

A Kisvakond plüssfigurája kéthetes űrutazást is tett. Az amerikai Endeavour fedélzetén Andrew Feustel vitte magával, akinek anyósa a dél-morvaországi Znojmo város szülötte. Krtek - ez a Kisvakond eredeti cseh neve - Feustel csekély személyes poggyászának része volt. "Azért választottam Kisvakondot, mert a figura a gyerekek és a felnőttek képzeletét is megragadja. Krtek a csehek több nemzedékének szerzett örömet" - mondta az asztronauta. "Azt reméljük hogy Kisvakond kalandja ösztönözni fogja az ifjabb generációkat, akik rájönnek majd, hogy az álmaik elérhetők" - tette hozzá.

A plüss vakondot a Moravská Ustrenda nevű szövetkezet állította elő, amelynek tavaly 1,5 millió dollár bevétele származott a figurából. A Krtek-franchise évi több millió dollárt hozott a konyhára kitalálójának, valamint a forgalmazásban érintett néhány cégnek is.

KAPCSOLÓDÓ VIDEÓ 

 

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.