2016. május 20., 16:10

Elballagtak a „selyés“ gimnazisták, több díj talált gazdára

KOMÁROM. A Selye János Gimnáziumban május 20-án megtartott ballagás során 4 osztály 123 végzős diákja vett búcsút a híres alma matertől, illetve a Duna-parti várostól. Miután a ballagók körbejárták a feldíszített iskolaépületet, az intézmény udvarán zajló ünnepségen a legkiválóbb negyedikesek hagyományosan különféle díjakat vehettek át.
201605201524270.sjg01.jpg
Galéria
+5 kép a galériában

Az Európai Unió himnuszának elhangzása után Spátay Adriana tanárnő üdvözölte a tágas iskolaudvart zsúfolásig megtöltő diákokat, pedagógusokat, hozzátartozókat és támogatókat. A díszvendégek soraiban foglalt helyet Rudolf Péter Kossuth-díjas színművész (a Kaszás Attila-díj adományozója), Knirs Imre, Komárom alpolgármestere (a Klapka György Sportklub díjának adományozója), MUDr. Ipóth Szilárd, Ipóth Barnabás nyugalmazott gimnáziumigazgató fia (az Ipóth-díj adományozója), Szabó Árpád mérnök, a Király Püspök Alapítvány kuratóriumi tagja (ezen alapítvány ösztöndíjainak átadója), Olláry Viktor mérnök, a Nemzetközi Rotary Klubok Szövetségének nemzetközi kapcsolatokért felelős alelnöke (a Rotary-díj átadója) és Langschadl István mérnök, a Komáromi Magyar Gimnázium Öregdiákjai és Tanárai Baráti Körének elnöke (e kör könyvjutalmainak átadója).

Három végzős diáklány, Kálosi Zsófia, Seszták Katica és Fábik Nóra zenés-verses összeállítása után a 3. évfolyamok nevében Dóczé Sándor Ephraim búcsúztatta az érettségi vizsga előtt álló diáktársait. Hangsúlyozta: bármivé is váljanak az életben, a legfontosabb az, hogy legyenek boldogok. Leszögezte, hogy bár most búcsúzkodnak, de sosem felejtik el egymást és az együtt töltött diákéveket. Majd a végzősök nevében bátyja, Dóczé Bálint Jonatán beszéde következett. A többi között elmondta: most elsősorban a hála és a köszönet szavai jutnak az eszébe. A pedagógusoknak kapott tudáshalmazon kívül azt is megköszönte, hogy a szüleikkel együtt megtanították őket magyarnak lenni a Felvidéken és embernek maradni ebben a világban. „Először legyünk EMBEREK, és csak azután orvosok, mérnökök, tanárok!“ – hangsúlyozta. Diáktársainak pedig azért hálálkodott, hogy élete vélhetően legszebb négy évét tölthette velük.

Andruskó Imre, a Selye János Gimnázium (SJG) igazgatója beszéde elején köszönetet mondott mindazoknak a végzős diákoknak, akik az évek során hazai és nemzetközi versenyeken öregbítették az intézmény hírnevét. Egyúttal megköszönte a négy osztályfőnök, dr. Farkas Enikő, dr. Králik Zsuzsanna, Fekete Judit és Édes Attila eddigi munkáját. Majd hűségéért és töretlen bizalmáért virágcsokorral és ösztöndíjjal jutalmazta az Édes családot, amelynek mind a 7 sarja 1993-2016 között ezt a gimnáziumot választotta. Andruskó Imre kiemelte: az általa irányított 367 éves intézményt 4 szlovákiai megye 9 járásának 50 településéről érkező diákok látogatják, ezért túlzás nélkül állítható, hogy a Felvidék legjelentősebb gimnáziumának számít. Beszédében Böjte Csaba atyát idézve hangsúlyozta, gyermekekkel kell megtölteni a Kárpát-medencét, hiszen ez a felvidéki magyarság és a diákutánpótlást igénylő iskoláink érdeke is. A felvidéki kitelepítések és deportálások 70. évfordulójára emlékezve köszönetet mondott elődeinknek, akik a hontalanság éveiben magyarságuk vállalásával példás módon helytálltak. Végül azt kívánta, az örökös széthúzás helyett keressük és találjuk meg az egymáshoz vezető utat, fogjunk össze és békéljünk meg egymással, a fiatalok pedig sokáig világító, utat mutató gyertyái legyenek a hazai magyarságnak.

Az igazgató beszéde után a különféle díjak átadása következett. Kitűnő tanulmányi előmenetelükért és a tantárgyi versenyekben elért kimagasló eredményükért igazgató dicséretben részesültek a következő diákok: Jakab Éva Barbara, Kiss Gábor Ádám, Bukovszky Gergely, Kálosi Zsófia, Kulcsár Szabó Péter, Varga Tamás, Gelle Donát, Díte Adél, Melecsky Kristóf, Pásztó Eszter, Tarics Nelli, Simon Viktória, Ölveczky Judit, Édes Bence, Gergely Lajos, Habán András és Csóka Nikolett.

Az idei tanévben a Király Püspök Alapítvány tanulmányaik folytatását segítő ösztöndíját a következő tehetséges fiatalok kapták: Kotiers Mihály, Díte Adél, Simon Viktória és Szahaj Mercedes.

A következő diákok részesültek a Klapka György Sportklub díjában: Polák Éva – az iskola legsokoldalúbb sportolója, a fiúk közül pedig a legtöbb díjat szerző Leszkó Bence. 

A többféle tanulmányi versenyben kiváló eredményeket elérő Bukovszky Gergely és Kálosi Zsófia vehette át az Ipóth-díjat.  Idén Rotary-díjjal jutalmazták a magyar kultúra és az anyanyelv ápolása terén kimagasló eredményeket elérő Dóczé Bálint Jonatánt.

A budapesti Rudolf Péter Kossuth-díjas színművész, rendező immár 9. éve minden alkalommal személyesen adja át a szeretett barátjáról, kollégájáról, az egykori komáromi gimnazistáról, Kaszás Attila színművészről elnevezett díjat. Beszédében bevallotta: még mindig nem tudta túltenni magát Attila túl korai és váratlan halálán. Rá emlékezve mindig szívesen tér vissza Komáromba, illetve a Selye János Gimnáziumba, ahol ilyenkor lelkileg is feltöltődik. Ez alkalommal Melecsky Kristóf amatőr diákszínjátszó vehette át a Kaszás Attila-díjat a Gimisz színjátszó csoport szalagavatói darabjában nyújtott kimagasló színészi teljesítményéért. Sokoldalú kulturális tevékenységét Csengel Mónika, a Gimisz rendezője méltatta, elárulva: Kristóf ősztől a pozsonyi Színház- és Filmművészeti Egyetemen folytatja tanulmányait. 

A Szózat közös eléneklése előtt Spátay Adriana tanárnő a végzős diákoknak útravalóul azt tanácsolta: vigyék magukkal a gimnázium szellemiségét, s emberséggel, egészséges nemzettudattal felvértezve, egyenes gerinccel álljanak helyt a további életükben. „Ragaszkodjatok nemzeti gyökereitekhez! Tőletek függ a jövő. Ti alakítjátok majd a világot, illetve családotok, nemzetetek, hazátok és az emberiség jövőjét. Egy régi magyar áldást idézve:  Áldott legyen a szív, mely hordozott, És áldott legyen a kéz, mely felnevelt, Legyen áldott eddigi utad, És áldott legyen egész életed. Legyen áldott Benned a Fény, Hogy másoknak is fénye lehess. Legyen áldott a Nap sugara, És melegítse fel szívedet...”

A rendezvény záróakkordjaként a diákok pedagógusaikkal együtt körbeballagtak a belvároson és virágokat helyeztek el Komárom jeles személyiségeinek a szobrainál.

201605201524270.sjg01.jpg
Galéria
+5 kép a galériában
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.