Egyre népszerűbb az on-line vásárlás
Egy-két éven belül hasonló sorsra jutnak a fényképezőgépek, notebookok, tabletek és a konyhai berendezések is. Jelentős mértékben nő a ruházat és lábbelik on-line eladása is, amire pár évvel ezelőtt gondolni sem mertünk. Az átlagos szlovákiai on-line vásárló életkora egy felmérés szerint 25-34 év, és évente 200-500 eurót költ el a világhálón.
Az on-line vásárlók többsége, azaz 36 százaléka továbbra is elektronikai cikkeket vásárol. Tavaly jóval többen mutattak érdeklődést a technikai eszközök és a kozmetikai cikkek iránt is. Mindezek ellenére a hagyományos boltokat nem lesz könnyű kiszorítani a piacról. A PricewaterhouseCoopers tavalyi felmérése meglepő megállapításokat hozott. A társaság a világ különböző tájain élő 19 000 fogyasztó közreműködésével megállapította, hogy az emberek még mindig legjobban a hagyományos bevásárlásban bíznak. Ezzel a helyi kereskedőket támogatják, és mindjárt az ár kifizetése után kézbe vehetik a kiszemelt áruféléket.
„Az utóbbi években a történet arról szólt, hogy a kiskereskedelmi boltok showroomingként szolgáltak a későbbi on-line bevásárlás szempontjából, ma azonban változik a divat. Az emberek az árut kiszemelik az interneten, hogy aztán azt megvegyék a boltban“ – nyilatkozta Steven Barr, a PwC amerikai részlegének munkatársa.
A felmérés során az is bebizonyosodott, hogy egyre nő a smartfonokon vagy tableteken át történő on-line fizetési módba vetett bizalom hiánya. Az amerikaiak egyharmada feltüntette, hogy ezeket a berendezéseket biztonsági okokból nem szívesen használja az on-line bevásárlásai során. Háromnegyedük attól tart, hogy a kreditkártyáikon feltüntetett adatokhoz a hackerek is hozzájuthatnak.
A hagyományos boltok tehát nem törölhetők le a színről. A PwC felmérése szerint azokban hetente egyszer a közreműködők 40 százaléka vásárol, míg az interneten 27 százalékuk. A tanulmány szerzői hozzáteszik: a hagyományos boltoknak is egyre jobban kell alkalmazkodniuk a digitális korhoz.
Szlovákia lakossága híres a konzervatizmusáról. Hosszú ideje inkább a hagyományos bevásárlás hódít, mint a netes forma. Ha pedig mégis az utóbbira esik a választása, akkor a hazai eladókat választják. A hitelkártyák és a nyílt kereskedelem Európai Unión belüli fellendülése idején a szlovákiai polgárok jóval inkább bíznak a szlovákiai e-shopban.
Bár tavaly az ország történetében először történt, hogy on-line átutalással vagy kártyával gyakrabban fizettünk, mint utánvétes fizetéssel, az utóbbiak aránya továbbra is nagyon magas. Az árut a vásárló gyakran vagy nem veszi át, vagy sokáig tart, mint az árát kifizetik. Ez az e-shopoknak problémákat és nem utolsósorban veszteségeket okoz.
A Szlovákiában élők leggyakrabban futárszolgálattal szállíttatják ki a megrendelt árut. Egyre többen az on-line boltok kirendeltségein veszik át a termékeket. „Az átvételi helyeink Pozsonyban, Zsolnán (Žilina) és Zólyomban (Zvolen) magas látogatottságnak örvendenek. Az átvételi lehetőségen kívül tanácsadást is nyújtunk, amihez hozzászoktak az emberek a hagyományos boltokban“ – nyilatkozta Vladimír Sušil, a Hej.sk munkatársa.
Mások sem panaszkodhatnak. „Az előző évben kezdtünk filmeket, zenét és folyóiratokat árusítani. Most már kontaktlencséket is árusítunk, és bővítettük a sporttal kapcsolatos kínálatunkat, beleszámítva a horgászati cikkeket is. Sőt, a kínálatba bekerül a Maxi drogéria 1200 tételből álló, új áruskálája is“ – mondta Denisa Dlabová az Alzától.
Tomáš Braverman, a Heureka.sk portál igazgatója azt állítja, hogy egyrészt a boltinál alacsonyabb internetes árak, másrészt az időmegtakarítás vonzó sokak számára.
A szlovákok továbbra sem szívesen vásárolnak nagyobb mennyiségű élelmiszerfélét on-line módon. E szolgáltatás terén a Tesco számít úttörőnek, amely on-line megrendelés alapján bizonyos összegért akár házhoz is szállítja az élelmiszerféléket. A Hej.sk és az Alza.sk egyelőre nem gondolkodik az élelmiszerfélék on-line árusításán.