Draxler: néhány követelésről nem lehet ésszerűen tárgyalni
A miniszter példaként az iskolák didaktikai eszközökkel való felszerelésére szolgáló pénzeszközök emelését hozta fel. „Ha valaki azzal keres fel, hogy azt akarja, még ebben az évben kapjon 400 millió eurót didaktikai eszközök vásárlására, még csak nem is tettetheti, hogy ésszerű dologról van szó, hisz ez teljes képtelenség” – jelentette ki Draxler. Az összeget „hasból meghatározott” számnak tekinti. „2007 óta a strukturális alapokból 160 millió euró értékben vásároltunk didaktikai segédeszközöket. Nem tudom, hogy lehetne akkor az idén újabb 400 millió eurót fordítani erre” – jegyezte meg.
Martin Poliaèik, a Szabadság és Szolidaritás (SaS) parlamenti képviselője szerint a tanítók követelései legitimek és teljesíthetők. „Természetesen néhány kérdésről lehet vitát nyitni, de a béremelések kérdése reális” – mondta Poliaèik. Véleménye a kormánynak van is erre pénze. „Például az elfogadott szociális csomagok keretén belül, ugyanis minimum 270 millió teljesen kidobott pénz, amit a tanítók bérére lehetne felhasználni” – jelezte a képviselő.
Branislav Koèan, a Szlovákiai Tanári Kezdeményezés (ISU) képviselője kijelentette, követeléseiket tekintve továbbra is egységesek, eltökélt szándékuk, hogy addig sztrájkolnak, míg a kormány nem teljesíti azokat. Beszélt a megfélemlítésről is, melynek – véleménye szerint – azok a tanítók vannak kitéve, akik úgy döntöttek, sztrájkolni fognak, illetőleg akik tervezik a sztrájkhoz való csatlakozást. „Vannak fenntartók, akik kérik a sztrájkolók névsorát, vannak, akik megtiltják, hogy a pedagógusok bármiféle tájékoztatást nyújtsanak a médiának, ráadásul néhány igazgató azt is megtiltotta a tanítóknak, hogy gyülekezzenek és a sztrájkról beszélgessenek” – sorolta a példákat Koèan.
Draxler a megfélemlítéssel kapcsolatban elmondta: a minisztérium nem avatkozik a fenntartó és az iskola közti viszonyba, a fenntartók a sztrájk miatt amúgy is nagy nyomás alatt vannak. „Bármelyik szülő bírósághoz fordulhat, ha a fenntartó nem teljesíti kötelességét” – közölte az oktatási tárca vezetője.
Pavel Ondek, az Oktatásügyi és Tudományos Dolgozók Szakszervezeti Szövetségének (OZPŠaV) elnöke úgy véli, nem elveszett ügy a tanítók követelése, csak rosszul lett időzítve. Véleménye szerint kár, hogy nem akkor rukkoltak elő vele, amikor a 2016. évi kollektív szerződésekről tárgyaltak. „A követelések az oktatásügy reális helyzetére reagálnak, illetve arra, hogy a kijelentések ellenére eddig egyetlen kormány sem tekintette prioritásának az oktatásügyet” – nyilatkozta Ondek.
A sztrájk időtartamát és lehetséges eredményeit tekintve Ondek nem kívánt nyilatkozni. Poliaèik viszont bízik a tanítók kitartásában. „Bízom benne, hogy a sztrájkoz csatlakozó 11 ezres tanítói létszám csupán a kezdet” – mondta. Úgy véli, hogy a kormány végül kénytelen lesz visszakozni. Draxler ezzel összefüggésben elmondta, a minisztérium és a szakmai szervezetek közötti párbeszéd tovább folytatódik. „Tárgyalásaikról még a választások előtt jó néhány dokumentum születik majd” – jelentette ki Draxler.