Czuczor Gergelyre emlékeztek Andódon
A résztvevők lerótták tiszteletüket Czuczor mellszobránál, majd a múzeumban megnyitották a költő, nyelvtudós és bencés szerzetes életét és munkásságát bemutató tárlatot.
"Czuczor hagyatékát egy méltó és a mai kor számára elfogadható feldolgozásban mutathatjuk be a nagyközönség számára. A panelek összeállítása Galó Vilmos történész munkáját dícséri. Nagyon hálásak vagyunk neki, mert valóban nagyon szép feldolgozás" - nyilatkozta portálunknak a község polgármestere, Czuczor Mária.
A múzeumban helyezték el azt a Czuczor-szobrot is, amelyet nemrég a komáromi Szent András-templom padlásán találtak meg Jedlik Ányos szobrával együtt. A Jedlik-szobor Szímőn kap majd méltó helyet a Károlyi-házban, melynek felújítási munkálatai jelenleg is folynak.
Bób János, Szímő polgármestere elmondta, hogy a községben mesterségek háza nyílik majd, ahol bemutatják, hogy a múltban őseink mivel foglalkoztak, milyen eszközökkel dolgoztak. "Emellett lesz egy konferenciaterem, egy kis kávézó, az udvari részen szabadtéri színpad, sőt még vendégszobák is lesznek az egyik tetőtérben."
A határon átnyúló együttműködés vezető partnere Szímő község, s a projektbe további három felvidéki és három magyarországi település kapcsolódott be. A Czuczor Gergely Emlékdélutánt ennek keretében rendezték meg Andódon. A költő munkásságáról Strba Sándor, érsekújvári helytörténész tartott előadást.
"Nagyon büszke vagyok rá, hogy Czuczor Gergely gyermekkorát Érsekújvárott élte le, és az újváriak sosem feledkeztek meg róla. Ezt bizonyítja, hogy két szobor is készült Czuczor Gergelyről. Az egyik 1906-ban, majd Melis György, érsekújvári szobrászművész készített egy mellszobrot, amely még ma is áll a Csemadok-ház előtt" - mondta Strba Sándor.
A Czuczor-kultusz szülőfalujának kulturális életét is meghatározza. A hányatott sorsú bencés szerzetes és költő élete és kitartása példaértékű a mai ember számára. Czuczor Gergelyt 1848-ban a Riadó című forradalmi versének megírásáért hadbíróság elé állították, majd bebörtönözték. Még a fogságban is a magyarság felemelkedésén munkálkodott. A Magyar Tudományos Akadémia felkérésére azon a szótáron dolgozott, mely a magyar nyelv egyetemes szókincsét ölei fel, s melyet ma a Czuczor-Fogarasi Nagy Szótárként ismerünk.
Czuczor Gergely munkásságát bárki megismerheti a kiállítás anyagából. A múzeumnak nincs nyitvatartási ideje, a tárlat megtekintéséhez előzetes bejelentkezés szükséges. Az érdeklődők az andódi köszégi hivatalban tájékozódhatnak.