2018. július 31., 09:23

Bűntény a múzeumban

Írj valamit, hogy tudjunk forgatni! - szólított fel Dudok Dávid barátom. De mit írjak? - töprengtem. Krimi... jutott elsőre eszembe, s megírtam a Bűntényt a múzeumban Derick és a Bujtor filmek farrvizén evezve - mesélte a film születéséről az író, Müller Mátyás.

diakkor-1-bokor.jpg
Galéria
+2 kép a galériában

Az Esztergomi Diákszínkör filmpremierjére sokan összegyűltek az esztergomi Kaleidoszkóp Házba, ott beszélgettem a színkör néhány tagjával.

"Se pénz, se mindenkinek megfelelő idő nem áll soha a rendelkezésünkre , a lelkesedés visz előre, ahogy Wass Albert mondja...Leszünk újra egy cél, egy akarat" - kezdte Müller Mátyás. Elmondta, nem volt előzmény nélküli a forgatás, pár évvel ezelőtt már egy Babits versműsor promóciós videóját leforgatták, kosztümökben, ironikus humorral, majd később egy nyolcperces videót is.

"Attól különleges ez a film, hogy az írók, a szereplők, a rendezők,a kosztümtervezők,  a kellékesek is mi vagyunk egy személyben, sőt egyenesen ránk íródott" -  mondta mosolyogva  Dudok Dávid.

A fiatalok elmondták, be kellett szerezniük egy kamerát, sőt mikrofont is, hogy ne legyen szükség  utószinkronra. A február 24-től júniusig tartó forgatás hatalmas szervezési munkával járt, de vezetőjük Erősné Vörös Viktória támogatását mindenben élvezték. "Nála kezdtük a forgatást egy ebéddel" - emlékeztek vissza mindannyian a bizonyára finom ételekből álló megvendégelésre. Segítették őket úgy a Balassi mint a Keresztény Múzeum  munkatársai, sőt, amikor a Keresztény Múzeum munkatársának Koncsek Ildikónak elpanaszolták, nincs hol leforgatni a film gerincét, ő azonnal felajánlotta nekik az irodáját.

A bűnügyi kis játékfilm vágását és utómunkálatait is Dudok Dávid vállalta, így pontosan tudja, hogy a 33 perc 26 másodperces. A filmet benevezték a balatonszemesi  Bujtor István Filmfesztiválra, befogadták, de csak augusztus elején fog kiderülni, beválogatják-e a versenyprogramba.

Az Esztergomi Diákszínkör tagjai verselnek, színdarabokat játszanak,  a kultúra szinte egész területét lefogják, az ének kivételével. "Ehhez már csak egy saját műhelyükből kikerülő film hiányzott" - vihorásznak.  

bemutató az esztergomi Kaleidoszkóp Házban
bemutató az esztergomi Kaleidoszkóp Házban

A diákszínkör 2010-ben a Szent István Gimnázium diákjaiból verbuválódott, valakik jöttek, mások elmentek, most 8-9-en vannak (köztük egy felvidéki , Méri Mátyás is), akik péntekenként összegyűlnek egy kis ötletelésre, baráti beszélgetésre. Legújabb darabjuk Csokonai Vitéz Mihály Karnyóné, avagy a két szeleburdiak vígjáték, amivel szeretnének még  az ősz folyamán bemutatkozni pár helyen, többek között egy diákszínkör találkozón. "Célunk, amatőr színtársulattá válni, melynek az a buktatója, hogy nehezen találunk befogadó intézményt, állandó bugyogásunkhoz pedig támogatókat" - foglalta össze terveiket Dávid.

A vetítés kezdetére zsúfolásig megtelt a Kaleidoszkóp Ház társasági tere, s elsőkként láthattuk a fordulatos,  sok mellékszállal tarkított izgalmas nyomozást. A film azóta a youtube csatornán is elérhető.

diakkor-1-bokor.jpg
Galéria
+2 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.