Berobban a hiánypótló Hancsovszky-film a köztudatba?! - KÉPEKKEL
Az észak-komáromi Tátra Moziban szeptember 23-án került sor a Hancsovszky című új hazai magyar film sajtóvetítésére, amelyre médiapartnerként portálunk is meghívást kapott. A dokudráma megtekintése után lehetőség nyílt találkozni, elbeszélgetni a rendezővel, a főszereplőkkel és a további alkotótársakkal. A 80 perces film rendezőjével és producerével, Laczkó Sándorral készített interjúnkat az ő kérésére majd a vasárnap fél hatkor szintén e moziban kezdődő díszbemutató előtt jelentetjük meg.
„Azt, hogy itt állok, egy fura élményként élem meg, mert nem volt biztos, hogy eljutunk idáig. Nagyon sok akadályt kellett leküzdenünk…“ – szögezte le a hétfői vetítésre meghívott támogatók és újságírók előtt Laczkó Sándor felvidéki rendező - producer. Azt is megtudtuk, hogy a hiánypótló alkotás a Simon Attila igazgató vezette Fórum Kisebbségkutató Intézet égisze alatt készült, társproducere a Presstige Kft. volt, létrejöttét pedig a Kisebbségi Kulturális Alap és a CEF - Közép-európai Alap is támogatta.
A levéltári anyagokon alapuló, hazai magyar film a tornaljai csendőrőrs közel nyolc évtizeddel ezelőtti felrobbantásának máig tisztázatlan körülményeit járja körül, miközben dokumentarista és fikciós elemeket is tartalmaz. Felvidéki történészek (Simon Attila, Popély Árpád) és színészek idézik fel a korabeli eseményeket, illetve 1945 nyarának rejtélyes történetét, amely során a 19 éves tornaljai srác, Hancsovszky Béla a magyarellenes intézkedések hatására (vélhetően) gránátot dobott be a helyi csendőrség ablakán.
Bár a romhalmazzá vált épületben senki sem sérült meg, a népbíróság mégis halálra ítélte a hívei által sajátos hősnek, az ellenségei szerint terroristának tartott fiatalembert azért, mert példát akartak statuálni. Ő azonban megszökött a börtönből, s előbb Magyarországra, majd valószínűleg külföldre menekült…
A film címszereplőjét, Hancsovszky Bélát Hégli Bence, kitalált szerelmét Gál Réka Ágota, Béla öccsét – a valós életben nővérét a budapesti színművészeti egyetemre követő – Gál Ádám Vajk, édesanyjukat Kiss Szilvia, a szigorú vallató rendőrtisztet pedig a Jászai Mari- és Deszka-díjas Gál Tamás alakítja.
Részben a játékfilmes jeleneteknek is köszönhetően észre, szívre egyaránt ható, izgalmasra sikeredett filmalkotás segítségével a felvidéki magyarság II. világháború utáni üldözéséről (az anyanyelv használatának tiltásáról, az állampolgári jogoktól való megfosztásáról, vagyona elkobzásáról, kényszermunkára kényszerítéséről, kitelepítéséről) is megtudhatunk újabb megdöbbentő tényeket.
Megtekintését több nemzedék képviselőinek ajánlom! Ekképp az Edvard Beneš nevével fémjelzett, magyarellenes elnöki rendeletek máig ható következményeiről a diákok nem csak az iskolában valós történelmet tanító pedagógusok jóvoltából, hanem e rendhagyó, dupla tanítási órának beillő film által is értesülhetnek.
A szeptember 29-i, vasárnapi díszbemutató utáni vetítések időpontjai elérhetőek a https://www.hancsovszky.com weboldalon, illetve a közösségi médiában.