2015. december 10., 18:06

Babysitting Day – bérszámháború a szaktárca és a szakmai szervezetek között

POZSONY. A Babysitting Day tiltakozó akcióban való részvétel a munkafegyelm megsértésenek is minősülhet – figyelmeztetett az oktatási minisztérium. „A pedagógus a nevelési-oktatási és egyéb tevékenységet meghatározó kötelező érvényű általános rendelet értelmében, munkaidőben köteles oktatási-nevelési tevékenységet folytatni” – nyilatkozta Beata Dupa¾ová Ksenzsighová. Közben vita alault ki a szakmai szervezetek és a szaktárca között a bérezésről készült kimutatásokról.

Több mint 500 iskola kapcsolódott be a pedagógusok mára meghirdetett Babysitting Day tiltakozó akciójába, a pedagógusok azt sem tartják kizártnak, hogy éles sztrájkba lépnek.  

A tanító munkatöltete nem a „babysitting”, vagyis a gyermekfelügyelet. A munkaadó a nevezett tevékenységet a munkafegyelem megsértéseként is értékelheti. A minisztérium egyúttal elutasítja a kijelentést, hogy a pedagógusok fizetése a gyermekgondozókéhoz hasonló. A számítások mögött látni kell azt is, hogy a pedagógusok 37,5 órás munkahétben dolgoznak – jegyezte meg a szóvivő.

A tanítók fizetései az elmúlt években kétszer gyorsabban nőttek, mint a nemzetgazdaság más területein. Az alapiskolák többségében az átlagfizetés meghaladja az 1 000 eurót – állítják a minisztériumban az Oktatáspolitikai Intézet (IVP) elemzői, ugyanakkor rámutatnak a kevésbé hatékony fizetési struktúrára, mely főként az alacsony kezdő fizetésekben nyilvánul meg. „A pedagógus végleges fizetése több tényezőtől függ, mint például a képzettségtől, beosztástól, gyakorlattól, az oktatási intézmény jellegétől, illetőleg attól, milyen részt vállal az oktatásban a különféle tevékenységek terén, mint például az osztályfőnökség“ – magyarázza Matej Šiškoviè, az IVP vezetője.

A fizetési különbségek iskolatípusoktól is függnek. Az alap- és középiskolai rendszerben – az IVP szerint - a legmagasabb bérek (1039 euró) a gyakorlóiskolákban voltak, a speciális iskolákban 1030, a speciális gimnáziumokban 1022, az alapiskolákban 984, a gimnáziumokban 976, a szakközépiskolákban pedig 975 eurót kerestek a tanárok. A fizetések a sportgimnáziumokban (911) és a zeneiskolákban (899) a legalacsonyabbak. „Az említett összegek 2014-es adatok, ugyanis a minisztériumnak az említett időszak fizetési dekrétumai állnak rendelkezésre“ – hangsúlyozta Dupa¾ová Ksenzsighová.

Az IVP elemzői szerint az ország 2 167 alapiskolájának 41 százalékában a havi átlagfizetés 900–1 000 euró között mozgott, 23 százalékukban pedig 900 eurótól alacsonyabb volt. 2014-ben az alapiskolák 26 százalékában 1 000–1 100 euró között mozogtak a bérek, tíz iskola esetében pedig meghaladták az 1 100 eurót is.

Az átlagos fizetések összege némileg elferdített, mivel abba beleszámolják az iskolavezetésért, illetőleg a szakköri tevékenységért járó jutalmakat is, amely úgy is felfogható, mint a pedagógusok második foglalkozása – reagáltak a pozsonyi pedagógusok az IVP szakértők által megjelentetett összegekre. A kreditalapú juttatások ugyancsak hozzájárulnak az átlagfizetések, illetőleg a bérek növekedésének elferdítéséhez, miközben a pedagógusok számára ez az egyetlen lehetőség, hogy szert tegyenek fizetésemelésre – vélekednek.

A tanítók rámutatnak: a második negyedében a nemzetgazdaságban a statisztikai hivatal szerint 877 euró volt az átlagfizetés, míg a pedagógusok átlagbére a szakszervezetek számításai szerint 971,40 eurót tettek ki, ami csupán 1,05-szöröse a nemzetgazdasági átlagbérnek.

„A nemzetgazdasági átlagbér évi növekedése átlagban 20 euró, tehát 2016-ban eléri a 900 eurót. Az iskolák pedagógus alkalmazottainak fizetése a négyszázalékos emelést követően megközelítőleg 37 euróval lesz több, tehát nagyjából 955 euró, ami a nemzetgazdasági átlagbér 1,2 - szerese“ – állítja a Pozsonyi Tanítók Kezdeményezése (IBU).

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.