Az Ipari több, mint egy iskola – Könyvbemutató Tornalján
A kassai iparit 1872-ben alapította meg Szakkay József Felsőbb Ipartanoda néven, Magyarország első ipari szakiskolájaként. Az intézmény 5 éve vette fel alapítója nevét, azóta Szakkay József Szakközépiskola, de a köztudatba egyszerűen „kassai ipariként“ került be, s vált fogalommá. Az intézményből sok műszaki tehetség került ki, számos neves személyiséget adott a magyarságnak.
Az utóbbi években az iskola volt diákjaiból egyre több helyen alakulnak ún. iparista klubok. Tornalján 2009-ben alakult, azóta polgári társulásként működik a több tucat tagot számláló társulás, akik rendszeresen találkoznak.
Balog Szilveszter, a tornaljai Iparista klub alapító tagja portálunknak elmondta, mivel a régióban „elég erős iparista bázis van”, úgy gondolták, megpróbáljuk összehozni az iskola volt tanulóit. „Ennek az iskolának nagy összetartó ereje van” – hangsúlyozta.
Legutóbbi összejövetelükön szép számban jelentek meg a környék iparistái, hiszen az iskola egykori tanára, igazgatója, Albert Sándor legújabb könyvének a bemutatójára gyűltek össze. Az ipari több, mint egy iskola című kötet az intézmény második világháború után kezdődő újraéledését mutatja be, a második részben pedig az egykori diákok mesélik el élményeiket, tanáraikkal kapcsolatos emlékeiket.
„Ötven éve vagyok a katedrán, ötven évvel ezelőtt kezdtem tanítani a kassai ipari iskolában. Ott rengeteg tudást, rengeteg ismeretet, emberséget kaptam, ott lettem azzá, ami vagyok. Úgy gondoltam, hogy ebből valamit viszonozni kellene az ipari iskolának, az iparista diákoknak. Ezért született meg az az ötlet, hogy állítsunk össze egy olyan könyvet, publikációt, amiben az egykori diákok emlékeznek vissza a saját diákkorukra. Megpróbáljuk megidézni azt a szellemiséget, ami az 50-es, 60-as, 70-es években jellemezte ezt az iskolát, megidézni az egykori legendás tanárainkat, hadd ismerje meg a mai fiatalság, az iparisták mai generációja is azt, hogy milyen volt régen iparistának lenni, mi volt az az összetartó erő, ami az ipariból iparit alakított” – fogalmazott Albert Sándor.
A könyvben 85 egykori diák emlékszik vissza egy-egy nevezetes pillanatra, történetre. Albert Sándor kész arra, hogy ha újabb élménybeszámolókat kap, akkor bővítse a kötetet és újból megjelentesse azt. A könyvbemutató további állomásai Nagykaposon, Királyhelmecen, Rimaszombatban és Füleken lesznek.