Az alkotó - megéri még eredetinek lenni 2023-ban?
Szeptember 29-én került a mozikba Gareth Edwards legújabb sci-fije, Az alkotó. A film eredeti ötleten alapul, de vajon megéri még eredetinek lenni 2023-ban?
A főhős Joshua Taylor őrmester az amerikai hadsereg titkosügynöke. A film 2055-ben veszi kezdetét, amikor a mesterséges intelligencia egy nukleáris robbanófejet robbant fel Los Angeles-ben.
Egy évtizeddel ezután ismerjük meg főhősünket Joshuát, aki titkosügynökként éli életét a Gemma Chan által alakított Maya férjeként. Maya apja, Nirmata, a keletiek rejtélyes géniusza a mesterséges intelligencia fejlesztésében. Maya látszólag életét veszti egy akció közben, Joshua pedig öt évvel később egy megbízást kap, amiben az Alpha O-t, Nirmata legújabb szuperfegyverét kell kiiktatnia. A misszió során kiderül, hogy a szuperfegyver egy robot kislány, Joshua pedig megszegi parancsát, és elmenekül a kislánnyal. Kettejük kalandjának vagyunk szemtanúi a film során.
Mellette felbukkan a legendás Hans Zimmer is, akinek a zenéje ugyan nem annyira maradandó, mint azt legemlékezetesebb alkotásai esetében megszokhattuk, de teszi a dolgát ott ahol kell, az érzelmek és a hangulat elmélyítésében.
Itt lehet kitérni az alkotás negatívumaira is, amelyek leginkább a forgatókönyvből, vagy inkább annak hiányából erednek. Ugyanis a sztori bármennyire is eredetiként van beharangozva, ha jobban körülnézünk, kiderül, láttunk már ilyen jellegű történeteket hasonlóan feldolgozva. Nézőként nem tudtam elmenni például amellett, mennyire emlékeztetett Neil Blomkamp 2013-as sci-fijére az Elysiumra, annak ellenére is, hogy a két film története alapjáraton különbözik egymástól.
Ha a tudományosabb oldaláról közelítenénk meg, ott is falnak ütköznénk, hiszen a történet, a film filozófiája, vagy épp a mélysége, mind túlságosan is egyszerű ahhoz, hogy ebben bármi maradandót, újat, vagy jövőbe tekintőt kapjunk. Vannak a gonoszok, akik gonoszok, mert… És vannak a jók, akik pedig a jó oldalon állnak, mert ők a jók.
Az alkotó mindent összevetve egy kevésbé érdekes, de annál inkább szolid alkotás, amit az idő vasfoga idővel be fog nyelni a feledés bugyraiba. Minden hibája ellenére mégis megéri elmenni rá, hiszen ma már oda került a populáris filmek gyártása, hogy annak is örülnünk kell, ha valaki legalább megpróbál eredetit alkotni. Abban az esetben pedig, ha a film nem fog jól teljesíteni a moziknál, márpedig eddig különösebben nem szárnyal, akkor továbbra is úszkálhatunk a felesleges folytatásoktól és újragondolásoktól apadó pocsolyákban.