2012. október 1., 18:12

Árt az agynak a sok panaszkodás

WASHINGTON, BUDAPEST. Amerikai kutatók szerint nem szabad túlságosan sok panaszkodó embert meghallgatnunk, mert mások sopánkodása a mi agyunkat is roncsolja.
Az Egyesült Államokból hazatérő magyarok többsége szerint kellemetlen az amerikai emberek „keep smiling” technikája, azaz, hogy szinte mindenre mosollyal válaszolnak, és igyekeznek minél többet mosolyogni. A magyar ellenben hagyományosan panaszkodó nemzet, kutatók pedig megállapították: sopánkodó embert hallgatni nem pusztán azért rossz, mert elkeseredést vált ki. Már fél óra panaszkodás is pusztítja az idegsejteket.

Régóta érvényes az a megállapítás, hogy káros, ha az ember tartósan negatív hatásoknak van kitéve – mondta a Kossuth Rádiónak Oláh Attila egészségpszichológus. A panaszkodás csapdahelyzet, hiszen a siránkozófél támaszt, segítséget vár attól, aki előtt megfogalmazza problémáit. Az emberben pedig megvan az a természetes hajlam, hogy kielégíti ezt az igényt – tette hozzá.

A szakember szerint a panaszkodók többsége nem megoldást vár, csupán megértést szeretne. Eric Berne egy klasszikus játszmaként írja le a panaszkodó ember önkarbantartó kísérletét, amelynek lényege, hogy a hallgatók egy idő után belátják: a panaszkodó visszautasít minden tanácsot, mert az összes lehetséges megoldási kísérletet átgondolta már.

A hallgató két módon védheti ki a panaszkodó által okozott káros hatásokat – magyarázta az egészségpszichológus. Az egyik a fizikai kilépés, a másik a mentális elkötődés. Utóbbi esetben a hallgató csak látszólag figyel, eközben nem engedi tudatosítani azt a tartalmat, amit közvetítenek felé.

Oláh Attila a jelenséget úgy magyarázta, hogy a sopánkodó fél negatív érzelmi állapotban van, ami a partnerére is átterjed. A tartósan negatív állapot hatással van az immunrendszer működésére és a hatékonyságára, és a jövőbe vetett hitet is aláássa – mondta a szakértő a Kossuth Rádióban.
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.