Aradi vértanúk - Fotókiállítással kezdődnek a központi programok
A kormány 2001-ben nyilvánította a magyar nemzet gyásznapjává október 6-át, amikor az 1848-49-es forradalom és szabadságharc leverése után Aradon kivégzett 13 vértanúra, valamint az aznap Pesten kivégzett gróf Batthyány Lajosra, Magyarország első független, felelős kormányának miniszterelnökére emlékeznek.
A központi rendezvényeket hétfőn a budapesti a Március 15. téren a Hátrahagyottak emlékezete című fotókiállítás nyitja meg. A szabadtéri tárlaton Kun Szabó István vezérőrnagy, a HM társadalmi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára mond beszédet.
Az október 11-ig megtekinthető kiállítás a tizenhárom tábornok hátrahagyott családját, az özvegyeket, menyasszonyokat mutatja be, akiknek az élete gyakran ellehetetlenült, akik maguk is áldozatok voltak, még ha életben hagyták is őket - írta közleményében a Honvédelmi Minisztérium Nemzeti Rendezvényszervező Hivatal (HM NRH). "A kiállítás lehetőséget ad arra, hogy az emléknap kapcsán a női sorsokról beszéljünk, névtelen hősökről, számunkra ismeretlen sorsú emberekről" - olvasható az ajánlóban.
Kedden 9 órakor Áder János köztársasági elnök jelenlétében katonai tiszteletadás mellett felvonják, majd félárbócra engedik Magyarország lobogóját a Kossuth téren. 11 órakor a Fiumei úti temetőben, a Batthyány-mauzóleumnál emlékműsorral és koszorúzási ceremóniával folytatódik a megemlékezés. A vértanúk emlékére Simicskó István honvédelmi miniszter mond beszédet.
Batthyány Lajos egykori miniszterelnök vesztőhelyénél, az Örökmécsesnél 11 és 16 óra között gyertyagyújtással róhatják le kegyeletüket az emlékezők.
Az emléknapról a www.nrh.kormany.hu és a www.oktober6.kormany.hu oldalon található részletes tájékoztatás - írta a HM NRH.