A nemzet aranyai: közönségtalálkozóval egybekötött filmbemutatót élvezhettünk Komáromban – KÉPEKKEL
A külhoni magyar helyszínek közül először augusztus 19-én a komáromi Tátra moziban vetítették a Nemzet aranyai című dokumentumfilmet, ami azt a legendás magyar vízilabdacsapatot mutatja be, amely 1997 és 2008 között szanaszét verte a világot. Szent István-nap előestéjén, a közönségtalálkozóval egybekötött film bemutatását támogató Nemzetpolitikai Államtitkárság jóvoltából ingyen láthattuk a remek produkciót, amely előtt „a vízipóló braziljai“ közül a csapat legfontosabb győzelmeiből oroszlánrészt vállaló Kiss Gergellyel, valamint Szécsi Zoltánnal, a világ egyetlen háromszoros olimpiai bajnok kapusával, és a komáromi kötődésű Gergely Istvánnal Bödők Gergely, a budapesti Clio Intézet munkatársa beszélgetett. Bónuszként dedikált labdákkal ajándékozták meg a röpke kvíz nyerteseit.
A jelen levő három élő legenda mondataiból kiderült, hogy a sorozatos sikerük titka, amelynek arany fényben csillogó részét képezte a 2000-ben Sydneyben, 2004-ben Athénben és 2008-ban Pekingben megnyert olimpia is, a folyamatos kemény munkán, tehetségen, kitartáson, akaráson és a spirituális segítség kérésén kívül a szeretetteljes összefogásukban és abban is rejlett, hogy tudtak alkalmazkodni egymáshoz, s az egót háttérbe szorítva, töretlenül hittek a csapatban. Mindennek köszönhetően, Kemény Dénes szövetségi kapitány irányításával, a 90-es évek elejére jellemző mélyvízből hihetetlen magaslatokra emelték fel a magyar vízilabdát, s az olimiai győzelmeiken kívül Európa- és világbajnokságon, világkupán és világligán is szereztek aranyérmeket.
Felidézték a 2020. 6.18-án, alig egy hónappal a 48. születésnapja előtt, két évig tartó küzdelem után, hasnyálmirigyrákban elhunyt Benedek Tibor háromszoros olimpiai bajnok, Európa- és világbajnok vízilabdázó emlékét is, aki 2013 és 2017 között annak a férfi vízilabda-válogatottnak a maximalista szövetségi kapitánya volt, amely irányításával 2013-ban Barcelonában világbajnok lett. 2020 decemberében a total-waterpolo.com szakportál szavazásán az azt megelőző húsz év legjobb vízilabdázójának választották őt.
Elhangzott a túl korán távozott legenda már szállóigévé vált mondata is, amely sikerének titka ez lehetett: „Ha legvégül össze kellene foglalnom a sikereim okát, csak annyit mondanék, hogy mindig én akartam jobban. Ez az én tehetségem“. Hozzátéve egy jótanácsot: „Ha a magyar szülők majd gyermekeiknek azt mondogatják: legyél olyan szorgalmas, mint Benedek Tibi, akkor nagyon erős nemzetté válunk“. Ez is megszívlelendő, akárcsak a jeles vendégek azon mondata, hogy „aki megelégszik magával, az feladja a jövőjét“ és az is, hogy „mindig csak az első lépcsőfokot kell nézni, és közben a lehető legjobban tenni a dolgunkat“.
A dunaszerdahelyi születésű, Komáromban is vízilabdázott Gergely István, Komárom díszpolgára 2003-ban vette fel magyar állampolgárságot, ezért „csak“ az athéni és pekingi olimpiai győzelem részese lehetett, Sydneyből még hiányzott. Mint mondta: a társainak nem csak a közös sikerekért és érmekért hálás, hanem azért is, hogy továbbtanult, s több diplomát is szerzett. 2012 decemberében pályázott a Magyar Vízilabda-szövetség elnöki posztjára, de Kemény Dénessel szemben alulmaradt. Ugyanakkor négy évre az Magyar Vízilabda Szövetség elnökségi tagja, 2013 januárjában pedig Benedek Tibor szövetségi kapitány mellett a magyar válogatott kapusedzője lett. 2016 decemberében, Benedek Tibor lemondásakor bejelentette, ő is távozik a válogatott kispadjáról. 2017 januárjában megválasztották a Honvéd egyesület ügyvezető elnökének, s e feladatkörét jelenleg is szívesen látja el. A mai 47. születésnapjához az olvasóink nevében is gratulálunk!
A Zákonyi S. Tamás által rendezett A nemzet aranyai – a legendák igaz története című filmről megtudtuk, hogy azt az április 20-i budapesti bemutatója óta hozzávetőleg 90 ezren látták, 2022/23 legnézettebb magyar mozifilmjének, valamint a valaha volt legnézettebb magyar dokumentumfilmnek számít. Bár a rendező e dokumentumfilmjéhez már a 2000-es sydney-i győzelem óta gyűjtögette az anyagokat, annak elkészítése Benedek Tibor halála után gyorsult fel, s az három évnyi intenzív munka gyümölcse. Végül röviddel a 3. olimpiai győzelem 15. évfordulója előtt mozikba kerülhetett a kurtítások után 149 percessé kerekedett, izgalmas produkció, amelyből hiányoznak az üresjáratok.
Végig élvezetes az egyedi történetmesélés, amelybe a legendás csapattal kapcsolatos valamennyi fontos mérkőzés, megható és felemelő pillanat, az óriási vásznon felettébb jól mutató gól bekerült. Abból azonban a konfliktusok sem maradtak ki, megmutatva, hogy azokat hogyan kell tisztességesen kezelni. Bepillantást nyertünk a csapat mindenkori spirituális ráhangolódásából is, elménkbe vésve: „A győzelem istennőjétől nem kéregetni kell a nyertesek jutalmát képező kupát, hanem ahhoz méltóvá kell válni, oda kell menni és el kell venni“. Ugyancsak tanúi voltunk a kiváló csapatszellem kialakulásának, mert a győzelmek alapfeltétele állítólag az, hogy az egész csapatnak egy emberként dobbanjon a szíve.
A nemzet aranyai című, egészséges nemzettudatot is erősítő film olyan sportlegendákat mutat be, akik Puskás Ferencék Aranycsapatának tagjaihoz hasonlóan méltók arra, hogy gyerekek és kamaszok példaképei legyenek, s követőkre találjanak...