2015. május 25., 19:44

A magyarlakta régiókat is érintő kérdésekről tárgyalt Nyitra Megye Önkormányzata

NYITRA. Május 25-én, hétfőn ismét ülésezett Nyitra Megye Önkormányzata. A tanácskozás több napirendi pontja a megye magyarlakta, déli járásait is érintette – tájékoztatta portálunkat Farkas Iván, a Magyar Közösség Pártja Nyitra megyei frakcióvezetője.
A hétfői ülésen a megyei képviselők elfogadták Nyitra megye 2014-es évre vonatkozó zárszámadását, amelyben a tavalyi év gazdálkodása kapcsán 467 ezer, valamint 6,6 millió eurónyi pénzügyi tranzakciós többlet keletkezett.

„A tartalékalapba tehát összesen több mint 7 millió euró kerül, ami egy évnyi gazdálkodás tekintetében hatalmas összegnek számít. Ettől több szlovákiai viszonylatban csak Besztercebánya megyének lesz, ám az ottani helyzetet az indokolja, hogy Kotlebáéknál teljesen leállt az anyagi támogatások uniós alapokból történő merítése“ – mondta el a Hírek.sk-nak Farkas Iván.

A képviselő-testület arról is tárgyalt, hogy Nyitra megye egyes járásai ez idő tájt hogyan is állnak az útburkolatok felújítására a regionális operatív programból (ROP) történő uniós pénzmerítés terén. „Megyénk északi járásaiban, így a Nagytapolcsányiban (Topoľèany) és a Nyitraiban 90-95 százalékos szinten van e pénzek felhasználása. Az Érsekújvári járásban a Pozbához közeli földcsuszamlás miatti pénzmerítés esetében állítható ugyanez. Az Érsekújvári és a Komáromi járás ilyen jellegű összevont projektjének a merítése 43 százalékos, a Lévai járásban azonban megrekedt ez a folyamat, mert az utolsó pillanatban a vonatkozó közbeszerzést megtámadta az egyik pályázó“ – ismertette a helyzetet.

Problémát jelent, hogy ott nyárig ki kellene meríteni az útfelújításra az előző időszakra vonatkozó programból megítélt 1,8 millió eurót, ám ez a megszabott határidőig biztosan nem valósul majd meg. „Sajnos, az Ipolyszakállos és Deménd közti 16 kilométeres útszakaszról van szó. Meghiúsul tehát az eredeti terv, elveszik ez az uniós támogatás. Amiatt, hogy a Lévai járás se maradjon útfelújítás nélkül, javasoltuk, hogy a megye az előzőekben említett zárszámadási-gazdálkodási többletből finanszírozza ezt az útfelújítást“ – fejtette ki.

Nyitra Megye Önkormányzata 17 tételben elfogadta a megye területén található nemzeti műemlékekre vonatkozó támogatásokat. „Azok közül csupán 3 érinti a magyar nyelvterületet. A révkomáromi Klapka-szobor felújítására 800, a gútai úszó vízimaloméra 1 900, a kolonyi református temploméra pedig 1 000 eurós támogatást ítélt meg a megyei képviselő-testület. Egyébként a támogatások összege valamennyi pályázat esetében 800 és 3 000 euró közti összeg. Megjegyzem, ez esetben a megye déli járásaiból sajnos nagyon kevés pályázat érkezett. Talán éppen azért, mert ez esetben nemzeti műemlékekről van szó, a megye másféle műemlékekre nem tud ilyen jellegű támogatást nyújtani“ – magyarázta.

A megyei képviselők tanácskoztak a régiófejlesztési ügynökségeket érintő anyagról is. Egyéves vitát követően majdnem célt értek, ugyanis az egyes frakciókban korábban megállapodás született arról, hogy a 2014-ig érvényes régi rendszer alapján mégis valamennyi régiófejlesztési ügynökség és a Vág-Duna-Ipoly Eurorégió is megkapja a 8700 eurós támogatást. „Ez 8 intézmény esetében összesen 73 ezer euró körüli támogatás lehetett volna. Mivel azonban annak nem volt meghatározva a forrása, a testület a következő, azaz július eleji megyei ülésig elnapolta ezt a napirendi pontot. Nem sikerült tehát pontot tennünk e régóta húzódó ügy végére“ – fejtette ki.

A párkányi rendelőintézet orvosi készültsége ügyében Nyitra megye korábban olyan döntést hozott, hogy a költségek (40 ezer euró) egyharmadát előbb Párkány városnak kell állnia, s azután Nyitra megye is támogatná a projektet.

„Bár ezt a kérdést ismét napirendre tűztük, ám az egészségügyi központ ez alkalommal sem kaphatta meg a teljes összegű anyagi támogatást. Megjegyzem, Párkány városa nem is téríthetné meg az említett egyharmad részt, mert akkor jogosulatlan kiadása keletkezne. Egy ehhez nagyon hasonló anyagot is megvitattunk: a lévai kórháznak az Energo-Sk Rt. energetikai társaság felé 360 ezer eurós tartozása van. Javasoltam, hogy a Párkánynak szabott, említett feltételhez hasonlót tegyünk a lévai kórház esetében is: Léva városa állja a tartozás egyharmadát, Nyitra megye csak azt követően vegye át az Energo-Sk Rt. kintlévőségét. A megyei önkormányzat azonban Léva esetében nem szavazta meg a javaslatomat, s emiatt állítom, Párkány esetében fennáll a hátrányos megkülönböztetés alapos gyanúja, vélhetően nincs betartva az egyenlő elbírálás elve. Sajnálatos, hogy ez ügyben sem az előző két alkalommal, sem most nem álltak ki mellettünk a koalíció képviselői“ – hangsúlyozta Farkas Iván.

A megyei ülésen azonban olyan ígéret hangzott el, hogy a képviselők kidolgoznak egy újabb javaslatot, amely az egészségügyi bizottságok keresztül a következő megyei ülés napirendjére, illetve vélhetően majd jóváhagyásra is kerül.

A hétfői hosszadalmas ülésen még egy határozat született, a Nyitra megyei regionális iskolatanács elnöke a nagytapolcsányi Pavol Goga (Smer-SD) lett. „Ennek a testületnek minden olyan iskola felé van hatásköre, ahol nincs helyi iskolatanács“ – jegyezte meg Farkas Iván.

A megyei hivatal időhiány miatt javasolta két előző programidőszakra vonatkozó uniós (ROP) projekt kiiktatását a kulturális potenciálnövelés célterületen. Az egyik a révkomáromi Szinnyei József Könyvtár, a másik pedig a tapolcsányi könyvtár pályázata.

„Tény, hogy ez a két intézmény felújítása-korszerűsítése már évek óta húzódik. A megyei hivatal azt javasolta, hogy szüntessük meg a korábbi vonatkozó határozatunkat, mert októberig már nincs elég idő a közbeszerzés, a kivitelezés, a finanszírozás és az elszámolás megoldására. Eddig ugyanis még a közbeszerzés sem zajlott le“ – tájékoztatott az MKP Nyitra megyei frakcióvezetője, aki végül elégedetten nyugtázta, hogy a megyei önkormányzat viszont elfogadta Gyarmati Tihamér MKP-s megyei képviselő üggyel kapcsolatos módosító javaslatát.

„Gyarmati azt javasolta, a megyei hivatal ettől függetlenül dolgozza ki, hogy a jövőben hogyan lehetne saját megyei forrásból elvégeztetni legalább a legszükségesebb munkálatokat. Például a révkomáromi könyvtár esetében a villamoshálózat állapotának mielőbbi orvoslására lenne szükség. Továbbá azt is indítványozta, hogy az uniós támogatási program kapcsán pedig ki kellene dolgozni egy hosszú távú tervet, hogy a legközelebbi kiírásnál mindkét intézmény pályázhasson uniós támogatásért“ – zárta tájékoztatását Farkas Iván.
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.