2012. november 16., 09:34

A cigaretta az emberiség legnagyobb gyilkosa

BUDAPEST. A cigaretta a leghalálosabb készítmény az emberi civilizáció történetében, a XX. században csaknem 100 millió embert ölt meg. A gyermekujj-vastagságú, ártalmatlannak tűnő, 8 centi hosszú gyilkos 35 ezer magyar áldozatot követel évente.
A cigaretta napjaink talán legveszélyesebb és legtöbb halálos áldozatot követelő legális élvezeti szere. Világszerte mintegy hatmillió, Magyarországon pedig 35 ezer áldozatot követel évente. A cigarettásdobozokon feltüntetett vegyi anyagok csak töredékét jelentik annak, ami valójában a dohányosok szervezetébe jut. Körülbelül négyezer kémiai vegyület található ugyanis a cigarettában, amelynek csak az egyike a függőség kialakulásáért felelős nikotin. A szárított dohánylevelek 12 százalék nikotint tartalmaznak, de ennek nagy részét eltávolítják magas hőmérsékleten szárítással. A nikotin 20-60 milligrammja már halált okozhat.

A dohányzás leggyakrabban szív- és tüdőbetegségekhez vezet, valamint a szívinfarktus, az agyvérzés, az idült obstruktív légúti betegség (COPD), a tüdőtágulás és a rák (elsősorban a tüdő-, a gége-, a szájüreg- és a hasnyálmirigy-rák), az impotencia, valamint az alulfejlett baba kialakulásának jelentős kockázati tényezője.

Az Egészségügyi Világszervezet becslései szerint a dohányzás 2004-ben 5,4 millió halálesettel volt összefüggésbe hozható, és a XX. század folyamán 100 millió ember halálát okozta. Hasonlóképpen, az amerikai Betegségfelügyeleti és Megelőzési Központ (Centers for Disease Control and Prevention) a dohányzást mint a fejlett országok emberi egészségre gyakorolt legfontosabb megelőzhető kockázataként és a korai halál egyik fontos okaként jellemzi- írja az mno.hu lap.

A passzív dohányzásról szokás azt mondani, hogy akár kétszerte károsabb, mint az aktív. Bizonyítja ezt, hogy ha például egy gyermek kora kisgyermekkorától dohányfüstös családban nevelkedik, akkor a középiskolás korában végzett szűrésen a tüdeje nagyon erős dohányoséhoz hasonlítható. Sajnos ma már a magyar családok több mint fele dohányzik.

A dohányzás mértéke a fejlett országokban stagnál vagy csökken, az Egyesült Államokban 1965–2006 között a felére esett vissza, a felnőtteknél 42-ről 20,8 százalékra. A fejlődő országokban azonban évente 3,4 százalékkal növekszik a dohányzás mértéke.

A cigaretta a leghalálosabb készítmény az emberi civilizáció történetében, a XX. században csaknem 100 millió embert ölt meg – mondta Robert Proctor a Stanford Egyetemről. Na de ki találta fel a cigarettát, és mennyire felelős azért a számtalan halálért, amit ezzel okozhatott? Jordan Goodman a dohányzás történetéről írt könyvében ódzkodik ugyan attól, hogy felelősöket nevezzen meg, de egyértelműen kijelenti, hogy a mai értelemben vett cigaretta James Buchanan Duke nevéhez fűződik, aki sokat tett a termék marketingjéért is.
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.