4 fokkal emelkedhet Magyarország átlaghőmérséklete
Jolánkai Márton, a gödöllői Szent István Egyetem professzora az m1 Az Este című műsorában elmondta, jelenleg két jégkorszak közötti felmelegedési időszakban van a Föld. Csakhogy az emberiség eredeti lélekszáma 300-350 zer fő volt, jelenleg pedig 7 milliárdnál tart. "Ennek gazdasági, politikai, élelmezési következményei vannak, továbbá ilyen mennyiségű ember ökológiai lábnyomot is hagy, ezért nem lehetünk függetlenek a földtörténet egyik szakaszától" - ismerteti a szakember véleményét a hirado.hu.
A professzor szavai szerint az elmúlt száz év alatt nagyjából 1 Celsius-fok felmelegedés játszódott le , Magyarországon talán még ennyi sem. Ami hazánkban sokkal súlyosabb probléma, az a vízhiány – tette hozzá.
Magyarországon a mért adatok szerint az elmúlt egy évszázad során körülbelül 80 milliméternyi csapadék tűnt el a rendszerből. Az egyik évben óriási csapadéktöbblettel, másikban hiánnyal kell számolni, van, hogy az ország egyik felén szárazság, a másikon özönvíz jellemző. Jolánkai Márton szerint ez hatással van a terméshozamra, ezért el kell érni a haszonnövények nagyobb alkalmazkodóképességét. Mint mondta, olyan nemesített, más termelési szerkezetbe vont növényeket kell alkalmazni, amelyek képesek elviselni a szélsőséges időjárást. Hozzátette: jelenleg is vannak olyan búzafajták és kukoricafajták, amelyek jobban tűrik a szélsőségeket.
„Öntözni nem tudunk annyit, mint kellene, hiszen félmillió hektár az a terület, amit öntözni lehetne. Ennek tízszerese a szántóterületünk" - közölte a professzor hozzűfűzve: meg kell őrizni a csapadékból származó vizet ún. klímakárenyhítő agrotechnikai beavatkozással, továbbá fontos a növények tápanyagellátása és ellenállóképessége.