Karaszkó evangélikus temploma
Karaszkó (Kraskovo) jellegzetes kicsiny falucska Felső-Gömörben. Első okleveles említése 1334-ből való, de már jóval korábban lakott hely volt. Temploma eredetileg a 13. században épült, egyhajós, egyenes záródású szentéllyel, melynek külső falán egy Szent Kristóf-ábrázolás és egy gótikus ablak látható.
Még a román korra emlékeztetnek a hajó rézsűs ablakai, a déli portálé és a nyugati oldal bejárata. A hajó ma már sík mennyezetű, a szentély azonban bordás boltozatú, a diadalív félköríves.
A hajóban és a diadalív falán két sávban láthatók a faliképek. A felső sor az érdekesebb, ez ugyanis a Szent László-legenda ismert jeleneteit ábrázolja: az üldözés, a birkózás, a lefejezés és az ápolás jeleneteit.
Szent László volt egyébként a település védőszentje is, neve napján tartották a középkorban a vásárokat. Az alsó sor freskói Jézus életét mutatják be: a gyermekkorból a háromkirályok imádása, a szenvedéstörténetből a sírba tétel a legszebb. A diadalív hajó felőli falán, a jobb oldal felső sorában Szent Borbála (a bányászok védőszentje), az alsó sorban Szent Mihály arkangyal, míg a bal oldalon egy köpenyes Mária-kép látható.