Művészet a szórványban – Simek Viktor és Jaščeg Erzsébet kiállítása Szencen
Nagyszabású kiállítással vette kezdetét a Csemadok által patronált 54. Szenci Molnár Albert Napok közel egy hónapon át tartó rendezvénysorozat. Simek Viktor, Zoboralja festője népviseletben festette le a tárlat megnyitójának háziasszonyát.
Október 6-tól november 11-ig tartanak az idén immár ötvennegyedik alkalommal megszervezett Szenczi Molnár Albert Napok, melyek helyszínéül Boldogfa, Dunasápújfalu, Hegysúr, Jóka, Réte és Szenc települések szolgálnak. Az idei rendezvénysorozat megnyitójának napján egy nagyszabású kiállítás vernisszázsára is sor került,
a szervezők olyan művészek munkáit állították ki, akik a szórványvidékeken értek el hírnevet alkotói tevékenységükkel.
A tárlatot a szenci Labirintus helyiségében rendezték be. Simek Viktor Zoboralja kincsei és Jaščeg Erzsébet Tegyük szebbé a világot címmel állít ki október végéig. A kiállításokat Tóth Katalin tanár, Simek Viktor tanítványa és Farkas Andrea kurátor, festőművész nyitották meg.
A vernisszázs házigazdája Neszméri Tünde, Pozsony megyei képviselő volt, akit a közelmúltban zsérei népviseletben maga Simek Viktor is megfestett. Az alkotást ezúttal ki is állították. A tárlat megnyitásán közreműködő Zoboralja Zsérei Női Kart Sándor Maga Marianna mutatta be a közönségnek, előadásukkal többszörös vastapsot érdemeltek ki.
– vallja Simek Viktor, Zoboralja festője, akinek művészete a zoboraljiak számára a szűkebb értelemben vett hazát jelenti, mert
alkotásain nemcsak Zoboralja festői szépségű tájait ismerhetjük fel, hanem e vidék színpompás népviseletének ábrázolásával felelevenednek előttünk az egyes zoboralji községek öltözködési szokásai és gazdag néphagyománya is.
Simek Viktor nem csak a festészet világában elismert művész, kedvtelése a zene világa is, a Zoboralja Zsérei Női Karnak hat évtizede oszlopos vezetője.
A szenci Jaščeg Erzsébetet a szintén szenci származású, jelenleg Somorján élő Farkas Andrea festő méltatta. Kiemelte,
Jaščeg Erzsébet a paverpol technika művelője, ami nagyon színes világ, minden képben ott a művész lelke, gondolatai, érzelmei is. A kurátor kiemelte, amikor egy ember kézművestől vásárol terméket, nem csupán a portékát veszi meg, hanem szívet, lelket, könnyeket és az alkotással eltöltött fáradságos órákat is.